67629267 r47vs@riga.lv Skaistkalnes iela 7, Rīga, LV-1004

Rīgas 47. vidusskola

Dod gaismu sev, lai citus gaismā vadīt spētu.

/Rainis/

Projekts “Latvijas skolas soma”

Līga Juškēviča

Vai viegli būt jaunam?

Kāds uz šīs pasaules sapņo uzkāpt Everestā. Kāda meitene sapņo par princešu kleitu. Kāds puisītis, kam ir kustību traucējumi sapņo kļūt par profesionālu futbolistu. Tomēr ne vienmēr tu vari iegūt visu, ko gribi un vai tas reiz piepildīsies? Redzētajā filmā mēs redzējām pāris cilvēku sapņu īstenošanos un neīstenošanos.

Gandrīz visi bērni uz jautājumu, ko tu dzīvē gribētu visvairāk, atbildēja, ka naudu. Es pati to arī vēlos, bet vai tas ir pats svarīgākais?  Kā teicis Johans Volfgangs fon Gēte:  “Daudzi cilvēki nepievērš uzmanību savai naudai, līdz tie gandrīz nonāk līdz tās beigām, un citi dara to pašu – tikai ar savu laiku.” Jaunieši ir bīstamākie cilvēki. Viņi nebaidās no nekā, jauniešus neuztrauc nāve vai naudas trūkums. Bet līdz tu ar to nesaskaries, līdzīgi kā filmā, tu sapņo savus sapņus, nedomājot ne par citu. Te pēkšņi tu vari vairs neeksistēt uz šīs pasaules, to atstājot ar saviem nepiepildītajiem sapņiem.

Šī filma lika aizdomāties par to, kas dzīvē ir svarīgākais, cik maz laika mums ir dots dzīvot un paveikt visu, ko vēlamies. Filma lika apjaust, ka mēs nezinām, cik daudz laika mums ir dots. Nevienam nav viegli, jo vienmēr par kaut ko ir jācīnās tikmēr, kamēr šī pasaule jebkurā sekundē var beigties.

Latvijas skolas somas ietvaros 8.a klases noskatījās režisora Askolda Saulīša dokumentālo filmu «Baltijas brīvības ceļš». Filmā ir atspoguļoti notikumi, kas saistīti ar Baltijas valstu nostāšanos uz vienas vēsturiskās attīstības ceļa uzreiz kopš neatkarības proklamēšanas
20. gadsimta sākumā.

Kristīnas Urtānes iespaidi: “Sākumā domāju, ka filma nebūs tik laba. Bet, kad sāku skatīties un tiešām iedziļināties filmā, mani tā aizrāva.

     Sāku iedomāties, kā cilvēki jutās tajā brīdī, kad viņiem bija iespēja doties, lai stāvētu šajā ceļā. Man šķiet, ka tie, kas tur bija, var justies tiešām īpaši. Man šī filma pat aizkustināja, jo manuprāt tas ir kaut kas nozīmīgs būt tur, un es novērtēju, ka cilvēki tur gāja, un tāpēc mēs šeit tagad esam kā brīva zeme.

    Kopumā es teiktu, ka filma ir laba un man tā patika. Es iesaku noskatīties visiem un tiešām padomāt par to. “

                             20. janvāris – Barikāžu aizstāvju atceres diena

Latvijas skolas somas ietvaros 10.klase piedalījās biedrības “Palēkais vilks” izzinošajā nodarbībā “Barikāžu laiks 1991. Tā laika jaunieša stāsts”.

Agate Iesalniece, 10. kl.

Barikāžu dienas aktīvais laika posms bija no 13. janvāra – 20. janvārim. Šajās dienās 1991. gadā Latvijas tauta cīnījās, veidojot barikādes pret PSRS armiju.

Tiešsaistes stundā mūsu klasei par Barikāžu dienu pastāstīja tās dalībnieks, kuram tajā laikā bija tikpat gadu, cik mums – 16 gadi. No stāstīta es uzzināju, ka galvenie Barikāžu laika punkti bija Vecrīgā – Latvijas Radio ēka un Doma laukuma baznīca, kura bija šī notikuma dvēsele, proti, Doma baznīcā bija ierīkots hospitālis, kur cilvēki pulcējās, lai lūgtu Dievu, sasildītos, kā arī sarunās stiprinātu viens otru. Ne vien tautas iedvesma un mērķtiecība bija nozīmīgas, bet arī zinošu cilvēku kā inženieru, bijušo karavīru idejas transportu novietošanai un piepildīšanai ar smagiem materiāliem.

Šis apņēmības un lepnums gars, kurš caurstrāvoja sešpadsmitgadīgo zēnu, un nav pazudis pat tagad, jau pieaugušā vīrieša skatījumā, pārņēma arī mani, jo es tikai varu iedomāties, cik ļoti Latvijas iedzīvotājiem bija apnikusi PSRS vara, un viņi vēlējās brīvu valsti. Manuprāt, es to uzskatu kā pašsaprotamu, ka Latvija ir brīva valsts, tomēr noklausoties šī dalībnieka stāstu, saprotu, ka daudziem tas bija kā izaicinājums piedalīties Barikāžu dienā, jo tomēr PSRS vara vēl pastāvēja. Ir vērtīgi apzināties, ka pateicoties šādiem drosmīgiem cilvēkiem gan tālā pagātnē, gan pirms 30 gadiem, mums ir brīva un suverēna valsts.

Skolas somas ietvaros 2.b klasei bija iespēja noskatīties Rozes Stiebras animācijas filmu “Kaķīša dzirnavas”. Kārlis Skalbe uzsver garīgā spēka lomu pasaules pārveidošanā. Skalbes kaķītis no senajiem laikiem atnāk līdz mūsdienām, atgādinot, cik nemainīgi svarīga ir līdzjūtība un labsirdība arī šodien. Zīmējumos to centās parādīt arī otrās klases skolēni. Liekas, ka viņiem tas izdevies.

4. klašu audzinātājas Iveta Irbe un Dace Vilčuka

20. novembrī pie mums viesojās keramikas darbnīca “Virzas” no Kurzemes puses.

Nodarbība sākās ar stāstu par mālu. Tā jau nav, ka neko nebijām dzirdējuši, bet īstu podnieku interpretācijā, māla “dzīve” izklausījās neparastāka un noslēpumaināka.

Kamēr vieni veidoja ežus un pēc tam visu, ko sirds kāroja, jo māla bija daudz, cits kopā ar meistari darbojās pie virpas. Roku pie rokas, prātu pie prāta un katrs izvirpoja savu trauku.

Tā bija interesanta vizuālās mākslas pieredze, jo katrs darinājums bija jāveido pēc iespējas interesants, dizaina pieredze, jo traukam jāizskatās kā traukam un jābūt ērti lietojamam.

Kā tas notika, varat apskatīt video.

https://www.facebook.com/watch?ref=search&v=1339361069736190&external_log_id=0d45d488-fcc5-42f8-8fa7-e0d15d77942d&q=Virzas%20keramikas%20darbn%C4%ABca

2020./2021. mācību gada 1. semestrī Rīgas 47.vidusskolā projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros pie sākumskolas klašu skolēniem viesojās “Sveču liešanas darbnīca” pārstāvji.

Nodarbībā skolēni iepazinās ar sveču liešanas vēsturi, tradīcijām un pagatavoja katrs divas sveces. Ar lielu aizrautību skolēni praktiski darbojās gan izlejot dažādas formas sveces, gan arī marmorējot tās. Liels bija bērnu pārsteigums, kad, atverot it kā no skata necilas formas, tika izņemtas skaistas dažādu formu un krāsu sveces. Cik dažādi bērni, tik dažādas un neatkārtojamas sveces.

Nodarbības noslēgumā katrs skolēns skaisti iesaiņoja savas izlietās sveces, un  nolēma, kur šīs sveces nonāks – dāvinās mammai, vecmāmiņai vai paturēs sev.

Sākumskolas skolotājas

“Vēl pirms attālinātajām mācībām ar Skolas somas atbalstu paguvām apmeklēt kinoteātri “Splandid Palace”, lai noskatītos Ilzes Burkovskas animācijas filmu “Mans mīļākais karš”. Nosaukums mani mulsināja, bet pirms filmas tikāmies ar autori Ilzi Burkovsku un viņa ļoti interesanti stāstīja par savām domām un izjūtām padomju laikos, par pareizas krišanas treniņiem atomkara gadījumā. Es vakarā vecākiem jautāju, vai viņiem arī tā skolā mācīja, tētis teica, ka ne tādas muļķības vien.

Pati animācijas filma man likās interesanta, brīžiem smieklīga. Varbūt es ne visu sapratu, jo tagad mēs dzīvojam pilnīgi atšķirīgā pasaulē un jūru varam apmeklēt, kad vēlamies, bet man patika un ir, ko pārrunāt ar vecākiem.”

8. klases skolniece

29. septembrī Latvijas Skolas ietvaros skolā notika pasākums “Nofilmē savu filmu”.

Lūk, ko par to saka 9.b klases skolēni.

“Šajā pasākumā mēs iemācījāmies un apskatījām, kā strādā cilvēki aiz kameras TV šovos, ziņās. Mēs iemācījāmies, kā strādāt ar kameru, skaņu, kā sagatavot intro. Sapratām un izmēģinājām green screen. Šajā pasākumā mēs filmējām rīta ziņas jeb mūsu variantā “9.b klases rīta panorāmu”. Šajā projektā mums visiem vajadzēja strādāt kā komandai. Mūsu komanda bija:

režisors – Sandis;

filmētājs – Evija un asistents Skots;

titru un plakāta mākslinieces Krista un Endija;

fotogrāfs – Minh Anh, Lauma Pirvica;

aktieri – Sandis, Roberts, Raimonds, Aksels, Markuss, Heinrihs;

montētājs – Evija;

cilvēku saraksta sagatavotāji – Lauma, Gvineta, Laura.

Mūsuprāt šis pasākums bija ļoti noderīgs, jo tas mums deva iespēju ieskatīties, kā viss notiek aiz kameras un, iespējams, ka daudziem deva ieskatu savā nākotnes profesijā. Mums bija jāsadarbojas kā klasei, jo bez komandas darba šis projekts nebūtu izdevies. Mums visiem ļoti patika šis pasākums.”

“Latvijas skolas soma” ir valsts finansētu atbalsta programma, lai visiem 1.–12. klašu skolēnam, t.sk., profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem, būtu iespēja teorētiskās zināšanas papildināt ar klātienē dažādos pasākumos, muzejos, teātros, koncertzālēs, uzņēmumos, dabas takās un citviet gūtu pieredzi.

„„Latvijas skolas somas” iniciatīva ir veidota ar pārliecību, ka Latviju skaistāku un stiprāku var padarīt cilvēki, kuri ļoti labi pazīst savu zemi, tās vērtības, pārzina kultūru, dabas bagātības, lepojas ar zinātnes un uzņēmējdarbības sasniegumiem, ļoti labi zina arī savas valsts vēsturi, ir spējīgi dažādās valodās par to stāstīt citu valstu cilvēkiem,” atzīmē kultūras ministre Dace Melbārde, uzsverot, ka šī, lielākā no Latvijas valsts simtgades iniciatīvām, ikkatram no vairāk nekā 240 tūkstošiem 1.-12.klases skolēnu to palīdzēs piedzīvot, izzināt un nodot tālāk.

Mājaslapa iepazīstina ar pasākumiem, kurus apmeklējuši mūsu skolēni. Pie katra no pasākumiem ir “Latvijas skolas somas” logo.

9.a klase Melngalvju namā

Kontakti Rīgas 47. vidusskola. Visas tiesības tiek paturētas.